O tom jaké bylo Premium tour :o-)

16. března 2007 v 21:14 | Angellska |  Chinaski - Rozhovory
Skupina Chinaski nedávno vydala bilanční album Premium s hitem 1970 a dokončila úspěšné stejnojmenné turné. Nejen o tom, jaké bylo cestování po republice, jsme si povídali se zpěvákem a kytaristou Michalem Malátným.
Jaké bylo Premium Tour? Jestli se nemýlím, byla to zatím vaše největší koncertní šňůra? Takže byla spíš pohoda nebo nervák? Jak jste se jako převážně klubová kapela vyrovnali s větším prostorem hal?
Bylo to první skutečně velké turné v naší historii. Nervák jsme si užili při jeho přípravě, samotné koncerty už probíhaly v klidu, většina jich byla vyprodaná, lidé vytvořili skvělou atmosféru a my jsme si to moc užili. Ještě nikdy na nás nechodilo tolik lidí, byli jsme hodně překvapení. Posledních pár let hrajeme po větších kulturních domech, takže přechod do sportovních hal nebyl nijak drastický. Věděli jsme, do čeho jdeme, a byli na to připraveni.
Koncertní turné jako bylo Premium musí být jistě náročné. Jak jste relaxovali v jeho průběhu a jak jste odpočívali po něm?
Během turné toho moc nestihnete. Vím, že kluci chodí do posilovny, já jsem byl ráno párkrát běhat, ale nejdůležitější je se pořádně vyspat. Takže už žádné večírky končící nad ránem. Turné sice skončilo, ale dál koncertujeme, i když už ne tak často. Navíc teď vrcholí práce na Autopohádkách, skutečný odpočinek si necháváme až na srpen.
Co budete jako kapela dělat v létě? A chystáte se na dovolenou?
Léto strávíme koncertováním na Slovensku. Zahrajeme i na pár festivalech. Kapelní dovolená je první týden v srpnu, a jak ji strávím, zatím netuším. Nerad to plánuji, nechávám tomu volný průběh. Vloni jsme se s přítelkyní v neděli rozhodli a v úterý už byli v Bulharsku u moře na pláži. Nechám se překvapit, jak to dopadne letos.
V létě budete hrát na festivalech. Je to velký rozdíl proti normálnímu koncertu? Je nějaký festival, na který se obzvlášť těšíte a nějaký, na který rádi vzpomínáte?
Je to velký rozdíl, festivaly jsou úplně jiná kategorie. Máte většinou jen krátký čas, abyste předvedli to, na co jindy máte více jak dvě hodiny. Festivaly jsou hlavně o setkáních. Jedinečná šance poslechnout si "konkurenci". Moc rád mám festival na Malé Skále u Turnova. Zažili jsme jeho úplné začátky, kdy se hrálo jen na volejbalovém hřišti bez pódia pro 200 lidí. Mělo to úžasnou atmosféru. Potom festival rostl a rostl a dnes je to megaakce pro tisíce posluchačů. I tak se tam každý rok těším, miluju okolní přírodu.
Nedávno jste vydali album Best of. U jiných kapel to bývá i závěrečné bilancování. Už proto, že podle mě teď kapela zní asi nejlépe ve své dosavadní historii, mi to u vás přijde spíše jako příprava na další start. Je to tak?
Ano, naše Best of rozhodně neznamená, že bychom to chtěli vbrzku zabalit nebo že nám docházejí nápady. Chtěli jsme jen uzavřít jednu kapitolu této kapely. Po velkých personálních změnách na sklonku roku 99 se sestava konečně ustálila a úspěch naší výběrovky nás jen motivuje k další práci. Na podzim dáme hlavy a computery dohromady, a pokud budeme mít dost kvalitního materiálu, zavřeme se do studia a začneme točit. Nová deska by mohla vyjít příští rok.
Co dělá projekt Autopohádky? A o čem vlastně bude?
Otcem projektu Autopohádky je herec a režisér divadla Ypsilon Jan Jiráň. Chtěli bychom společně vytvořit cédéčko pohádek pro děti. Vybrali jsme si Autopohádky Jiřího Marka, v nichž hlavní role mají auta, motorky, policisté, stopaři a vůbec všechno, co vás může potkat na silnici. Příběhy sami namluvíme, bude tam i pár písniček a účast v ženských rolích přislíbila i Lucie Bílá. Děláme to jenom pro radost, naši a vašich dětí.
Jste i loutkoherec. Nestýská se vám po divadle? Prý se dokonce chystáte na film?
Po divadle se mi skutečně stýská. Vystudoval jsem herectví a sedm let se jím víceméně úspěšně živil. V Autopohádkách se tak jednou nohou trochu vracím k divadlu. Až naše kapela skončí - protože každá kapela jednou skončí - vrátím se tam i tou druhou nohou. Jsem herec a nevím, co jiného bych měl dělat. Moc se na to těším. Co se týče filmu, režisér Martin Dolenský mi dal přečíst scénář, který mě nadchl. To je ale zatím vše, dál jsme se nedostali. Je to celé o penězích a ty zatím nejsou.
V autě se skupinou trávíte spoustu času. To máte určitě v zásobě nějaké bizarní historky z cest. Povíte nám nějakou?
Nejsem bohužel vypravěč veselých historek. Jednou jsme přijeli na koncert přesně o měsíc dřív, taky jsme natankovali plnou nádrž nafty, ovšem u benzinového motoru. Zavařili jsme taky jednu škodovku a na koncert v Brně, kde jsme hráli jako předkapela Chucka Berryho, dorazila celá kapela stopem.
Jak by mělo vypadat auto vašich snů?
Pro každodenní užívání bych volil Volvo S60 nebo XC90. Autem mých snů pro volný den a pro radost je Ford Taunus GXL Fastback. Shodou okolností mám jeden takový "sen" v garáži.
Takový Taunus to už je skoro veterán? To jistě vyžaduje péči. Jak se o něj staráte?
Je to úplný veterán a podle toho se k němu musím chovat. Hodně mi s tím pomáhá kamarád z Nové Paky, má garáž plnou zrestaurovaných veteránů a ví, kde co sehnat. Kdyby to bylo jen na mě, už bych se asi nikdy nepovozil.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama