Prosinec 2007

♥Zlatá Slávica si užije svoju dovolenku!♥

27. prosince 2007 v 22:01 | Angellska |  Zuzana Smatanová
Na speváčku Zuzanu Smatanovú čaká cez sviatky prvá tohtoročná dovolenka a dokonca aj lyžovačka. "Sviatky budem tráviť s rodinou, Silvestra chcem stráviť doma s rodinou alebo s kamarátmi na chalupe," prezradila. "Konečne pôjdem po nejakých troch rokoch na lyžovačku, takže snáď prídem domov po svojich," dodala.
Rok 2007 priniesol Zuzane Smatanovej tretieho Zlatého slávika, ale i novú gitaru a klavír, ktorý využije pri tvorbe piesní na ďalší album. Keďže svoje tretie CD-čko Tabletky odvahy vydala v septembri, nového sa jej fanúšikovia pravdepodobne dočkajú až v roku 2009.

Na jar však plánuje vydať koncertné DVD-čko. "Tento rok bol pre mňa veľmi krásny, splnila som si svoj sen, mala som svoje prvé vlastné turné, bol bohatý na zážitky a skúsenosti," pochválila si Smatanová. V roku 2008 ju čaká množstvo koncertov, festivalov a na jeseň turné.

♥Zuzka: Skoro som spadla!♥

27. prosince 2007 v 21:59 | Angellska |  Zuzana Smatanová - Rozhovory
"Na Slávika som prichádzala s pokojným feelingom a prianím, aby sme to naše vystúpenie a pesničku s kapelou zvládli a odohrali čo možno najlepšie. Vôbec som sem nešla s tým, že si preberiem nejakú cenu. Nie som totiž ten človek, čo si chodí po ocenenia." Ako ďalej dodáva, iskierka nádeje však v nej tlela.

"Po tom, ako som si chvejúc prevzala Slávika, nastala strašná hektika. Zabudla som totiž, že by som po odovzdaní ceny mala ísť rovno do zákulisia a vybrala som sa späť na svoje na miesto." Potom si to však náhle uvedomila a musela rýchlo utekať, aby všetko stihla.

"Trielila som okolo ľudí, cez polku haly, musela som si dávať pozor, aby som sa neprizabila. Dávala som si špeciálne bacha, aby som nespadla na týchto opätkoch," usmieva sa. Našťastie všetko stihli, i keď ako hovorí, chvíľku jej trvalo, kým to rozdýchala.
Zlatá slávica Zuzana Smatanová si preberá cenu
Pozrite si live vystúpenie Zuzky Smatanovej

Krásné Vánoce!

24. prosince 2007 v 12:30 | Angellska |  Blog
Krásné svátky vánoční, pěknou cestu z půlnoční, od Ježíška velký ranec, na Silvestra pěkný tanec, od muziky lehký krok a pak šťastný nový rok Vám všem přeje Angel ;)

Michal: Bramborový salát dělá nejlepší máma!

19. prosince 2007 v 19:43 | Angellska |  Chinaski - Rozhovory
Husákovo dítě, energický zpěvák a pohledný muž. Tak znají Michala Malátného tisíce lidí. Ne každý však ví, že je vystudovaným hercem a v občance má napsané jméno Novotný. Jeho druhou rodinou se stali spoluhráči z kapely Chinaski, kteří ho oslovují jako Žibuse.
Jak jste vlastně přišel k přezdívce Žibus?
Jméno Žibus pochází z knížky Knoflíková válka. To je příběh o dvou klučičích partách, které proti sobě bojují a navzájem si řežou knoflíky. Nejmenší kluk ze všech se jmenuje Žibusík a je to ten, který říká: "Kdybych to byl býval věděl, tak bych sem byl býval nechodil." Mně tahle začali říkat ve čtrnácti letech v divadle, protože jsem byl taky nejmenší. A drží se mě to už dvacet let (smích).
Od divadla jste se však dostal k muzice. Jaký máte dojem z prozatímního průběhu turné k desce 07?
Naštěstí zatím všechno dobře funguje. Jsme ve dvou třetinách turné, to znamená, že Havlíčkův Brod je jedenáctou zastávkou z patnácti. Musím říct, že toho máme dost, slyšíte sama, jak mluvím. Ale zatím to klape a doufám, že vše klapne i dneska večer.
Mnoho lidí označuje vaše vystoupení za velkou show, co všechno vlastně na koncertech předvádíte?
Zrovna u vás v Havlíčkově Brodě vystupujeme v nejmenším sále na celém turné, tak bude scéna asi o třetinu menší. Přesto s sebou máme všechen ten cirkus a celý večer budeme běhat a skákat jako opice. Nacvičili jsme nové tanečky, máme nové obrovské projekční plochy a jezdí s námi výborní hosté, dneska vystoupí Another Way. Zkrátka celý rok jsme se těšili, až vyrazíme na turné, tak to prostě musí být show.
Spoustu času trávíte se svými spoluhráči, netrpíte ponorkovou nemocí?
Jasně, to je úplně logické (smích). Ale my už jsme spolu dlouho, takže víme, jak se s kým domluvit. Pochopitelně se občas pohádáme a máme ponorky, ale že bychom se rvali, nebo kapelu rozpouštěli, to ne.
Chinaski mají tolik hitů, že je takřka nemožné zahrát je na jednom koncertě. Je přesto nějaká píseň, která nechybí nikdy?
Nikdy? Asi Punčocháče, to je jedna z našich nejstarších písní, kterou hrajeme už dvacet let. A pak Vinárna u Valdštejna, tou zakončujeme a tím pádem se taky objevuje skoro vždycky.
Kde čerpáte energii na tak namáhavou práci?
Když můžu, tak spím. Abych mohl fungovat, jsem schopný prospat celé dny. Teď je to extrém, turné jezdíme jednou za dva roky, takže takovýhle záhul není pořád. Jinak hrajeme asi padesát koncertů za rok a to už se dá přežít. Kromě toho, když nespím, chodím po horách.
Pěšky jste prochodil okolí Bajkalu, kampak se tedy se vypravíte příště?
Na silvestra chci jet do Španělska a příští rok, jestli to vyjde, bych se rád podíval do Altaje. To jsou krásné hory v Rusku.
K odpočinku bude zanedlouho prostor, protože se blíží Vánoce. Co pro vás tyto svátky znamenají?
Na Vánoce se moc těším, protože v té době budeme mít za sebou šňůru, desku a celý ten šílený rok. Trávím je úplně tradičně. Den před Štědrým dnem jsem se svojí přítelkyní, na Štědrý den s rodiči, potom jedeme za babičkou, za strejdou, za tetou (smích). Úplně nejradši mám ale na Vánocích hodnocení bramborových salátů.
A kdo má salát nejlepší?
No, přece máma (smích) !!!

♥Zuzka darčeky kupuje narýchlo♥

17. prosince 2007 v 19:44 | Angellska |  Zuzana Smatanová
Úspešný a pracovnými povinnosťami nabitý rok má za sebou speváčka Zuzana Smatanová. Zlatá slávica sa teda už teší na Vianoce, konečne si totiž oddýchne a bude tráviť čas s rodinou.
"Tento rok som naozaj nestihla žiadnu dlhšiu dovolenku. Oddychovať teda budem pri stromčeku a dobrom jedle od mamy. Už sa na to teším," hovorí Zuzana, ktorá ešte nestihla kúpiť darčeky.
Ešte 22. decembra mám jeden koncert, tak sa trošku obávam, či stihnem zájsť aj do obchodov, ale hádam sa mi to podarí," s úsmevom hovorí speváčka, ktorá podobný problém riešila aj minulý rok.

Michal prý jezdí bezpečně

14. prosince 2007 v 15:28 | Angellska |  Chinaski - Rozhovory
Co bys řekl na letošní zimu z pohledu řidiče? Vyhovuje Ti? Co si vůbec myslíš o zimních pneumatikách, měly by být podle tebe povinné? "Zimní pneu dávám přezouvat každý rok, hned jak jen začne trochu sněžit. Cítím se tak více v bezpečí. A jestli by měly být povinné? Možná to není až tak špatný nápad." Pousmál se letošní stříbrný slavík.
A jaký máš názor na denní svícení? Například v Rakousku už ho zrušili.. "V pořádku. Jsem pro všechno, co zvýší bezpečnost na silnicích," odvětí.
Sám totiž tráví na cestách spousty kilometrů. A že se opravdu o bezpečnost snaží. Celá jeho skupina je totiž zapojena do projektu DOMLUVME SE, který je pod záštitou Ministerstva dopravy. A proto se před každým koncertem skupiny Chinaski objeví na obrazovce tvář Michala Malátného: "Takže, přátelé, kamarádi, za chvíli to začne. Jdeme na to. Doufám, že se budete celý večer jen dobře bavit. A pojďme se domluvit, aby ten večer neskončil nějakým neštěstím, že každý, kdo si dá něco alkoholického k pití, nebude řídit. Co Vy na to? Jste pro?"
Celá kapela jezdí ve Volkswagenu Transporter. Ale zajímalo by Vás, jaké auto řídí sám hudebník? "Už deset let mám Ford Mondeo. Rád bych si koupil Volvo. A to kombíka," zasněně mrkne.
Jakou největší rychlostí jsi kdy jel? Řídíš rád? "Jednou mi kamarád půjčil Audi S4 Cabrio. Mělo snad 400 koní! S ním jsem jel mezi Brnem a Bratislavou v pět hodin ráno 260 km/hod. Jinak i když mne řízení moc nebaví, jezdím po dálnici povolenou rychlostí. Ale tenkrát jsem to musel zkusit!"
zdroj. automix.cz Autor: cherf

Vakuum je nejhranější českou písní

14. prosince 2007 v 15:23 | Angellska |  Chinaski
Píseň Vakuum se stala nejhranějším českým hitem v tuzemských rádiích ;)

Michal: "Nejlepší věci jsou zadarmo"

13. prosince 2007 v 21:08 | Angellska |  Chinaski - Rozhovory
Michal Malátný, frontman a zpěvák skupiny Chinaski se poprvé představuje na filmovém plátně. Právě exceluje v komedii Chyťte doktora v roli nevěrníka.
* JAK PROŽÍVÁTE VÁNOCE? PLATÍ O NICH, ŽE NIC NENÍ JAK BEJVÁVALO?
O Vánocích mám všechno jako dřív, už je to odzkoušený. S přítelkyní Petrou mám ježíška den předem doma v Praze a jíme čočkový salát a pstruha. Na Štědrý večer jsme ale oba u svých rodin v Jičíně. Takže salát, kapr, krůtí řízky, bílá klobása, klasika. Další dva dny navštěvujem prarodiče, tety, strejdy a bratrance. A dárky? Kolem mě pořád kolují kola. To první byla skládačka polské výroby, měl jsem asi deset, radost obrovská. (Taky mi otec vyrazil dech, když mi dal vzduchovku, já si připadal ještě malej a on mě tím jako by pochlapil, pak jsme s klukama stříleli na smeťáku.) Babička mi dala kolo Favorit, ale to mi ukradli. A od Petry mám zase darem kolo, který složil z různých částí její šikovný otec. Od fanynek kola nedostávám, spíš plyšáky, vázičky, hrníčky, čokoládu...
* ZVLÁDÁ PETRA TUHLE SOUČÁST VAŠÍ SLÁVY?
Dárky jsou milé, ty jí nevadí, taky ví, že si s fandy rád povídám, teda když je o čem. Jsme spolu deset let, prožila se mnou celou tu těžkou cestu nahoru (ona se mezitím stávala výtvarnicí). A fakt je, že chvíli trvalo, než se naučila jevy spojené s popularitou zvládat. Vemte si, že mě i ji teď například denně sledují zpovzdálí dvě holky, normálně nás stopují. A taky mi píšou nesmyslné milostné vzkazy na dveře a na domovní schůzi pak říkají: "Pane Novotný, my to chápeme, ale umyjte si to."
* NOVOTNÝ SE JMENUJETE, MALÁTNÝ SI ŘÍKÁTE. PROČ?
To se sešli tři Novotní v divadle, kde jsem kdysi hrál. Proto. Jméno Malátný mě napadlo jako první. Teď už si tak Malátný nepřipadám a na koncertech se představuju zase Novotný.
* TEĎ JSTE NAVÍC DOKTOR MICHAL GOLDBERG V KOMEDII CHYŤTE DOKTORA, KDE ZNÍ I PÍSNIČKY CHINASKI. JAKÉ BYLO NATÁČENÍ?
Zajímavé, před kamerou jsem nikdy nestál jako herec, jen s kapelou. Kdysi jsem se pouze mihnul v pokračování Arabely jako "spolužák", postava nevýznamná. Ještě k tomu to ve střižně přemluvili a měl jsem hlas Petra Rajcherta, pozdějšího člena Chinaski, toho Petra, který pak ze skupiny odešel... To bylo tedy vtipné.
* CO VÁS PŘIMĚLO VZÍT ROLI ZROVNA V TÉTO KOMEDII?
Výbornej scénář. Dostal jsem ho do ruky před čtyřmi roky od autora a režiséra Martina Dolenského s nabídkou na hlavní roli a jak se pořád čekalo, jestli budou prachy, střídavě jsem se tetelil radostí, že si to zkusím, ale pak mě zas políval studený pot a říkal jsem si, ty bláho, pět let jsi nehrál v divadle a ve filmu nikdy, co tam chceš předvést? Nakonec jsem se těšil, že to nebude, jenže bylo. První týden jsem byl v úleku z osobností vedle sebe - paní Janžurová, Vilhelmová, Landovský, Sobota, Javorský... Byl jsem tvrdej jak dřevo, nemluvnej (až mi Táňa, moje filmová manželka-milenka dala přezdívku "vtírka"). Ale byli na mě hodní a tréma spadla...
* JAK SE HRAJE TAKOVÝ NEVĚRNÝ DOKTOR MICHAL GOLDBERG?
Přesně s touhle otázkou jsem chodil za panem režisérem a říkal: "Martine, to je komedie a já jsem tady furt jen naštvanej, nešťastnej chlap, co zdrhá. Je to v pořádku?" A on: "Jo, nic nehrej, všecko hrajou jiní, tys jen spadnul do toho průšvihu, ty jen zdrhej..." Milostné scény i hádky s Táňou nám šly ovšem dobře, s ní je radost nejen hrát, ještě se člověk u toho baví.
* NEVĚRA JE PRÝ LIDSTVU BIOLOGICKY DANÁ. NEJSOU NA NI NÁHODOU VÍC NAPROGRAMOVANÍ MUŽI?
Myslím, že vlohu máme všichni, ale je fakt, že společnost spíš toleruje nevěru mužů, nevěrník je "frajer", nevěrnice "mrcha", což je špatně. Ale já nevím, co bych k tomu dodal, žiju normální život, jsem šťastný moc let s jednou holkou.
* DOKTOR VE FILMU SE VRACÍ ZPĚT TŘIKRÁT DO JEDNOHO OKAMŽIKU, ABY ZKUSIL SITUACI ŘEŠIT JINAK. ASI KAŽDÝ Z NÁS SI KLADE OTÁZKU, CO BY BYLO, KDYBY KDYSI UDĚLAL NĚCO JINAK.
Určitě, hrdina fimu Knoflíková válka, malý Žibus, po kterém mám přezdívku, říkal: "Kdybych to byl věděl, tak bych sem byl nechodil..." Je fakt, že já jsem klidně mohl být zmrzlinář jako babička nebo učitel jako rodiče, obojí jsem si přál. Zmrzlinovou živnost za mě vzali bratranci, mají po babičce hospodu a na jejich vanilkovou a jahodovou, podle babiččiných receptur, jezdí lidi z širokého okolí. Rodiče teď šli do penze a tvrdí, že ta kantořina byla hrůza. Přesto mě láká, a jestli jednou kapela skončí, třeba to zkusím, kdoví.
* CO BY SE STALO, KDYBYSTE NEPOTKAL NA ZÁKLADCE V JIČÍNĚ PAVLA GROHMANA?
No, asi bych někde v kabinetě opravoval písemky. Pavel, řečený Hroch, se objevil v mým životě v 5. třídě. Tehdy jsem dostal kazeťák a byli jsme úplně hotoví nadšením ze skupin, které v rádiu a televizi nešlo slyšet. Den "D" nastal, když Pavel vyrobil z překližky kytary, buben i klávesy a založili jsme skupinu UFO. Protože jsme na nic neuměli hrát, předstírali jsme to, byl to vlastně playback.
* S NÁZVY KAPELY JSTE SE OVŠEM DOCELA VYŘÁDILI...
To jo, UFO vydrželo celou osmou třídu, pak přišly Vopaly (dej tomu vopaly, vopal to, znamenalo šlápnout do pedálů na kole tak, aby byl pořádnej odpich). To už nás bylo víc a hráli jsme docela i na nástroje. Třetí název byl Jičínský devastační sbor, bavil nás punk, měli jsme pocit, že hudbou musíme všechno zdevastovat, prostě puberta naplno.
* CO NA VAŠE PUNKERSKÉ OBDOBÍ ŘÍKALI RODIČE-UČITELÉ?
Tehdy jsem si ještě nemoh dovolit barevný vlasy a dredy, vlastně i na DAMU jsem byl v klidu, jen jsem se holil kolem uší, barvy a drny na hlavě jsem měl až pozdějc. Ale už v Jičíně nastal problém. Otec-kutil ze smeťáku sebral šicí stroje a složil z nich jeden funkční (všimněte si podobnosti s otcem Petry) a já si ušil lacláče, obatikoval je a narazil si zelenej baret. Když jsem se srazil s matkou na náměstí, byla na omdlení. Pak jsme jednou hráli na zámku Staré Hrady, kam přijeli kámoši pankáči z Prahy, a policie nás rozpustila, poněvadž jsme neměli povolení k akci. Matka druhej den přišla vyděšená ze školy a pravila: "Prý tam včera byli nějací fašisti z Prahy." A já vysvětloval, že to byli jen pankáči a ti právě jsou proti fašounům. Po tom slavným koncertě náš název Starý Hrady změnili fanoušci z legrace na Starý hadry, což vydrželo do roku 1994, kdy jsme se stali Chinaski. To už v Praze, na DAMU.
* PROČ JSTE VLASTNĚ ŠEL STUDOVAT HERECTVÍ NA DAMU A NEZVOLIL SI HUDEBNÍ OBOR?
Protože jsem na recitační soutěži v Pardubicích potkal v pátek holku, v sobotu se do ní zamiloval a když řekla, že se hlásí na DAMU, podal jsem tam v neděli přihlášku taky, ale vzali jen mě. Pavel mě brzy taky následoval do Prahy. Nicméně, kdybych tu holku nepotkal, možná bych měl v Jičíně s Pavlem pořád punkovou kapelu, pak se usadil a Chinaski by nevznikli.
* NAZNAČIL JSTE, ŽE AŽ V PRAZE JSTE DOST ZDIVOČEL. POVÍDEJTE, PŘEHÁNĚJTE...
Na DAMU jsme tehdy žili revolucí, samé výjezdy Občanského fóra, ve škole se neučilo, jen se sedělo na baru, kam Kuba Špalek vozil z Moravy kořalky. Takže, když nám režisér Fréhar půjčil klíče od sklepa, řekli jsme si, buď můžem tady dál dřepět, nebo ve sklepě zkoušet a obnovit Starý hadry. Tak jsme je obnovili a najednou jsme vystupovali s Orlíkem, Visacím zámkem i Třema sestrama. Jeli jsme naplno a taky dost pili, střídali holky. Jeden profesor nám donesl knížku Charlese Bukowského Všechny řitě světa i ta má, kde hrdina Chinaski vede ten samej nezřízenej život jako my. Byli jsme z toho unešení, hned jsme tak pojmenovali kapelu. Dnes už jako Chinaski nežijem, ale název je už zavedenej.
* LETOS JSTE VYDALI SEDMOU ÚSPĚŠNOU DESKU, PLNÍTE HALY I KLUBY, DOSÁHLI JSTE NA ZLATÉ SLAVÍKY A ANDĚLY. TAKŽE SPOKOJENOST?
Jo, ale musím říct, že já po nějaké velké slávě netoužil, jak zpívám, "splnil jsem si sen někoho jinýho". Taky nic není napořád a nepřišlo to samo. Občas jsme žili z ruky do huby a vydrželi to jen proto, že máme hudbu rádi. Mockrát jsem to chtěl zabalit, párkrát to i vyslovil. Pavel sice ne, ale občas jsem cítil, že i on toho má dost, že to vevnitř vzdal, něco se třeba řešilo, jeho to nezajímalo a jen přemýšlel, jak z toho pekla zmizet. Jsme 25 let spolu, to je strašný, známe se nazpaměť. Vycházíme spolu dobře, ale jsme vzájemně ostražití, je snadné dostat se do sporu. Hlavní věc, že kapela funguje.
* PILOTNÍ PÍSEŇ CD ZADARMO JE O TOM, JAK SI "NABEREM LEASINGY A HYPOTÉKY A PAK VŠICHNI MAKÁME, AŽ NA HUBU PADÁME" A TAKY SE V NÍ ŘÍKÁ, ŽE NEJLEPŠÍ VĚCI JSOU ZADARMO.
Jo, už to taky vím. Nejdřív přemejšlíte, kde sehnat prachy, abyste si mohli všecko koupit. A když to máte, zjistíte, že v tom to není. Já mám všechno, co potřebuju. Super počítač, piano a na to, jak neumím hrát, asi deset kytar, až se stydím. Auto je starý, ale jezdí. A koupil jsem si playstation :-). Hraju Laru Kroft a je to super, akorát jsem se teď zasekl na drakovi. Jediný, co bych ještě potřeboval, je slunce do oken, mám totiž tmavej byt, o tom je písnička Tichý nájemník. No a rád bych jel třeba na Nový Zéland. A na Altaj.
* NEBYL JSTE NÁHODOU V LÉTĚ NA SIBIŘI?
Byl, poprvé za ty roky jsme si s klukama dali čtyři měsíce oraz. Takže - duben, Bajkal zamrzlý, modré nebe, ostrý vítr. Vymyslel jsem si hřebenovku 25 km. Les byl nekonečný a teď ještě, jak oni pálí trávu, ohořelé stromy kolem vypadaly jako medvědi. Škrábal jsem se na hřeben, napřed po kolena, pak po pás ve sněhu, lezl jsem po čtyřech, zpocenej, zmrzlý nohy. Proklínal jsem se, ale nakonec jsem se tam dostal, pak jsem sešel dolů a zbytek trasy vzdal. Byl jsem tak vyřízenej, až jsem říkal, medvídku, přijď si pro mě, fakt mi z toho hrabalo. Ještě horší byl výstup na Pik Ljubvi (Vrchol lásky).
* COPAK, LÁSKU JSTE NENAŠEL?
Domorodci řekli - "idi tuda, prjamo i napravo". Já jsem ale zabloudil a horu zbytečně obešel. A sotva jsem dosupěl nahoru, ukázalo se, že Pik Ljubvi je o pár kopců dál. Když jsem jich zdolal několik, lehnul jsem si, vyfotil se a usnul. Probudil jsem se s hrůzou, spal jsem hodinu a nebyl ještě u cíle. Když jsem pak konečně stanul na vrcholu, vlály tam buddhistické praporky a všude byly rozsety mince jako dárky horám (český padesátník jsem si vzal pro štěstí).
* A POMOHL VÁM K NĚMU?
Na minulé desce Music Bar v písni Beaty a rýmy zpívám "ztratil jsem se někde mezi svými pochybnými beaty a rýmy". Jo, pochyboval jsem úplně o všem. Ale jak jsem se ztratil, tak už jsem se zas našel a jsem srovnanej. V životě bych si netroufl říct: jsem šťastnej. Teď se nebojím. Díky za to i Petře...
zdroj: mladazena.cz

Michal ve studiu radia Kiss publikum

13. prosince 2007 v 20:50 | Angellska |  Chinaski
Michal navštívil studio radia Kiss publikum 23.11.07 jen pár hodin před koncertem ve Zlíně ;)
Z radia: Povídali jsme si o šňůře 007, kterou Chinaski momentálně absolvují i se slovenskou kapelou Desmod a přišlo také na premiéru komedie "Chyťte doktora". Tady si Michal zahrál po boku herečky Taťány Vilhelmové. Podle jeho slov nemusíme mít strach, že by pověsil zpívání na hřebík a věnoval se jen a jen herectví. Album, které Chinaski představují na koncertní šňůře jde opravdu na dračku. Svědčí o tom 15 tisíc prodaných kusů po deseti dnech od vydání desky. Úvodní singl "Zadarmo" byl dokonce jeden týden nejhranějším na rádiích v České republice. Dalším hitem z této desky bude Vakuum. Zvláštností je i to, že zazní ve filmu "Chyťte doktora" v anglické verzi. A co plánují Chinaski dál? Možná i koncert na Trnkobraní ve Vizovicích v roce 2008.

Michal Malátný: dva roky na skladě

11. prosince 2007 v 16:24 | Angellska |  Chinaski - Rozhovory
Herec a zpěvák kapely Chinaski Michal Malátný si nyní užívá devadesátimetrový byt na pražském Smíchově. Ovšem cesta k němu vedla přes spoustu podnájmů nevelké kvality a úrovně.
Po příchodu do Prahy nejprve Michal Malátný bydlel stejně jako tisíce dalších na studentské koleji. Pak ovšem nastala skoro dvanáctiletá pouť po podnájmech. Herec a zpěvák jich napočetl deset. A občas nebylo o co stát. "Jeden byl v baráku bez vody a elektřiny, který obývali kromě mě - abych to slušně řekl romští spoluobčané. A paradoxně to tehdy nebyla levná záležitost, i když jsem ho měl přidělený od divadla, platil jsem za ten holobyt bez vody a elektřiny dva tisíce měsíčně," vypráví. A přidává další z kuriozit: "Také jsem bydlel v letním kině na Výstavišti. Zvlášť při Matějské pouti, která tady trvá skoro celé jaro, si kolotočáři nebrali servítky a klidně hráli do dvou do rána. Bohužel sklad, který jsme tehdy obývali, měl pouze malá zamřížovaná okna, která příliš hluk netlumila. Přesto jsme to s přítelkyní vydrželi dva roky."
Ovšem odměnou za útrapy v podnájmech se Michalu Malátnému stal vlastní byt skoro v centu Prahy.Jedinou chybičku, kterou na něm našel, je méně světla. Rozhodně by se však odtud nerad stěhoval. Všude, kam potřebuje, to má blíko a na spoustu míst se dopraví pěšky. Kousek je to jak na Malou Stranu, tak třeba na Václavák.
Byt si pořídili Michal Malátný a jeho přítelkyně ve stavu, který nevyžadoval žádné velké úpravy. "Jediná rekonstrukce, kterou jsme dělali, se týkala koupelny. A potom se měnily čedičové podlahy. Protože přítelkyně je výtvarnice, s návrhy a změnami si poradila sama. Takže třeba služeb architekta nebo bytového designéra jsme zatím nevyužívali," říká.
Nábytek a další zařízená si pořizovali v bazarech a prodejnách se starožitnostmi. Starý stůl tak doplňují letité židle i skříně. "Myslím si, že do starého baráku tento nábytek tak nějak patří. Pod čtyřmetrovými stropy si jen těžko dokážu představit něco jiného," konstatuje zpěvák a herec.

Ke stěhování by ho zřejmě přinutila jen jediná věc. "Snad jen kvůli dětem bychom volili raději dům se zahradou."
zdroj: bydletelepe.cz Autor: Magdaléna Krajmerová

Chinaski mají STŘÍBRO

9. prosince 2007 v 12:47 | Angellska |  Chinaski
Chinaski včera získali stříbrného SLAVÍKA (2.místo) s celkovým počtem hlasů 26 202 !!! Moc gratuluji!!!

Filmový panic Michal Malátný

8. prosince 2007 v 10:43 | Angellska |  Chinaski - Rozhovory
zdroj: časopis Yellow ( prosinec 07)

Naše hudba má být jednoduchá

3. prosince 2007 v 20:04 | Angellska |  Chinaski - Rozhovory
Rozhovor s Pavlem Grohmanem ;)
Turné je v půlce - jak si ho užíváte?
Užíváme si ho. Je to naše třetí velké turné po halách a dá se říct, že v něm zúročujeme zkušenosti z těch prvních dvou. Chodí na nás dost lidí, z čehož máme velkou radost. Konkurence je totiž veliká, společně s námi vyjelo na šňůru asi dvanáct skupin.
Vezete s sebou velkou interaktivní scénu. Jak to vzniklo a o co jde? Fandíte těmto moderním formám komunikace?
Scéna je bluetooth interaktivní, což znamená, že přes bluetooth můžeš ze svého telefonu poslat na projekční plochy třeba fotku, video nebo si stáhnout například vyzvánění. Ještě jsem neslyšel, že by něco podobného nějaká kapela realizovala a mám radost, že to funguje - ty videa nebo fotky, co jsou na turné k vidění, jsou občas opravdu vtipný. Jinak vychytávek je na turné víc, třeba na našich stránkách můžeš během koncertu sledovat on-line přenos částí koncertu, jdou tam i streamovat dokumenty z minulých turné atd. Prostě jsme rádi, že ty možnosti jsou a snažíme se je využít.
Turné jedete k nové desce "07". Když se podíváme do recenzí, ve většině je album rozděleno na tři části: Dvě třetiny mají být dobré a jedna třetina, ta prostřední, má být nudná a bez nápadu. Co ty na to?
Nemyslím si, že by to byla vata. Na nové album jsme vybírali asi ze čtyřiceti písniček a myslím, že jsme vybrali dobře. Co se týče těch klidnějších songů, myslím si, že to k nám patří. Když budeme uvažovat balady jako žánr, patříme v něm k nejlepším u nás. Já ale zpochybňuju funkci hudební recenze, kór v dnešní době. Když pominu, že deska často unikne na net ještě než vůbec vyjde, je strašně jednoduché si na stránkách kapely poslechnout ukázky a udělat si svůj obrázek. Vždycky to bude o názoru člověka, o tom, jak mu co sedne. Je jasné, že pokud bude recenzent fanoušek Daniela Landy, že mu naše desky nesednou. Ale já četl i recenzi, kde recenzent ty naše pomalejší věci pochválil, třeba kvůli textům.
Zůstaňme ještě u kritiky. Další věcí, kterou vám tu a tam někdo vytkne je, že hudba Chinaski je banálně jednoduchá...
To má být jednoduché. Chinaski jsou kapela, která hraje pro publikum a chce, aby se publikum především bavilo. Nemáme v úmyslu dělat nějakou složitou hudbu. To samozřejmě také jde, jsou takové kapely, které kašlou na posluchače. Hrají si svoji složitou muziku a myslí si, že čím to bude složitější a nepřístupnější, tím to bude lepší. Ale my tenhle model prostě nejsme. Koneckonců je to dáno i skupinami, který nás ovlivnily nebo který posloucháme. Kdybys vlezl do mého auta, viděl bys, že tam mám také v podstatě jednoduchou hudbu.
Co bych tam našel?
No, v jednom autě Orson, Maroon 5 a Kaiser Chiefs, ve druhém Robbieho Williamse.
Do rozhovoru se na chvíli vloží František Táborský: Když se podíváš do minulosti, všechny písničky, co přežily, jsou v podstatě jednoduché. Nikdo si nebude zpívat nějakou složitou melodii. Potom je druhá věc, jestli jsou ty písně natolik jednoduché, až jsou stupidní. Ale ty skutečné hity mívají opravdu většinou jenom pár akordů.
OK. Poslední téma ke kritice: Chinaski hrají pořád to samé.
Takhle bych to neřekl. My jsme doposud vydali sedm alb, což je nějakých sto písniček. A to už je dostatečně velký vzorek k tomu, aby člověk přišel na to, jak to děláme. Chci tím říct, že na tak širokém vzorku už jde vysledovat nějaký náš rukopis a náš styl skládání. A takhle to má podle mě každá kapela. Uvidíš, že jak budou Kaiser Chiefs dělat sedmou desku, najde se určitě také nějaký chytrák, který řekne, že dělají pořád totéž. Je to argument, na který sice nejde vůbec nic říct, ale je to tak jak říkám. Ostatně bych také mohl říct, že vy na musicserveru píšete také pořád o tom samém a také bys mi to asi nevyvrátil. Ale zkusit to můžeš.
To ne. Raděj mi pověz, jak to děláte, že každý váš singl zbourá žebříčky hitparád. Máte doma v šuplíku nějaké písemné rozbory, jak má vypadat hit?
Neexistuje žádný recept, podle kterého bys uvařil hit. Podle mě je to tím, že písničky jsou, jak jsi řekl, jednoduché a že jsou ze života. Lidé se v nich mohou najít a zjistit, že to, o čem je písnička, si třeba sami prožili.
Už byla nějaká odezva na song "Slovní pyrotechnika" ze strany sociální demokracie?
Reagoval přímo sám pan inženýr Paroubek, který si podle všeho myslí, že jsme teenageři. Řekl něco v tom smyslu, že jsme mladí hoši, kteří snad jednou dostanou rozum. Tak to mě pobavilo. A pak o tom psal musicserver, konkrétně Luboš Kreč, že je to veršovánka udělaná kvůli reklamě. Navíc v době, kdy ta písnička nebyla nikde ke slyšení, psal to jen na základě toho článku v MF Dnes. Tak nevím. Udělal by to sám líp?
To nevím. Psal to v názorové rubrice.
No ale neměl pravdu. Přece si nikdo nemůže myslet, že bychom udělali něco pro reklamu a aniž bychom to tak cítili. Každý hudební publicista musí vědět, že když se chystáš točit desku, musíš mít rok předtím nějaký materiál, se kterým pak pracuješ. A že bychom pracovali vypočítavě celý rok tady s tímhle jako reklamou? To je přece nesmysl. Na musicserveru při nějaké příležitosti vyvěsíte bannery a máte vystaráno. Příprava desky je ale dlouhodobější proces. Navíc si nemyslím, že by to byla nějaká veršovánka. Ono udělat politicky angažovanou písničku tak, aby to byly Chinaski, není zas až tak snadný úkol. A podle mě se nám to podařilo udělat elegantně. Vydržíš tady do koncertu ?
Vydržím.
Tak uvidíš, jak na to lidé reagují. Myslím, že hodně si jich o naší politické reprezentaci myslí to, co my.
Jiná píseň na albu - "Sonet 147" - je zhudebněný text od Wiliama Shakespeara, je to váš oblíbený autor?
Je to Michalův oblíbený autor. Hrál v mnoha jeho hrách, v libereckém divadle dokonce Romea. Sonety má rád od doby, kdy je hráli v divadle Labyrint, to je myslím dnes Švandovo divadlo. Mně se líbí, že ačkoli je to Shakespeare, tak to z desky neční a zní to pořád jako Chinaski.
Pokud mám dobré informace, po vypípaném singlu "Zadarmo" právě do rádií nasazujete nový singl "Vakuum"...
Ano, je to titulní skladba k filmu "Chyťte doktora", kde hraje Michal Malátný. Klasická Chinaski balada, navíc v dokonalém studiovém zpracování, včetně hostujícího Petra Maláska a Českého národního symfonického orchestru.
Je také ze života?
Určitě!
Takže asi další budoucí hit. Řešili jsme, jestli ta holka v písničce je prostitutka, nebo není? Je tam pasáž: "Je jedno, co víš / tím spíš s kým spíš / cena je stanovená".
Tak tenhle kus textu napsal zrovna Michal, takže by ti to musel říct on. A on nerad k textům něco vysvětluje.
Co budete dělat až turné skončí?
Z koncertů v Praze a Liberci bychom chtěli natočit záznam a příští rok na podzim ho vydat na cédéčku a dévédéčku. Do té doby budeme samozřejmě koncertovat, v lednu jedeme do Londýna, u únoru a březnu nás čeká slovenské turné s Desmod a v květnu na tři týdny Amerika. V jednání je dokonce Austrálie.
Jeden speciální koncert máte už za sebou - letos jste hráli českým vojákům v kosovské Prištině. Jaké to bylo?
Byl to jeden z nejemotivnějších zážitků, které s kapelou máme. Přiletěli jsme tam vojenským speciálem, na základnu jsme jeli v ozbrojeném konvoji a hráli českým a slovenským vojákům, kteří zrovna nebyli ve službě. Na našich stránkách je z toho sestříhané video. Zajímavé to bylo i v tom, že ještě nikdy jsme neměli v publiku samé chlapy. (smích) Většinou to bývá spíš obráceně. A chvílemi mrazilo v zádech, když třeba ten dav s námi zpíval "nic není jako dřív". Nebo na konci "Tabáčku", kdy je tam ta věta nedořečená, dozpívali vojáci hromadně "život je návykovej a někdy... zabíjí". Jo, šel z toho mráz po zádech.
zdroj: musicserver.cz

Michal: Nikdy jsem se nikam necpal

2. prosince 2007 v 20:07 | Angellska |  Chinaski - Rozhovory
Michal Malátný včera v Hradci Králové zpíval s Chinaski a uvedl novou komedii Chyťte doktora
Hradec Králové - Na pódiu s kapelou za zády nezapře herce, turné od turné je stále jistější. Zpěvák Michal Malátný včera večer vystoupil v hradecké hale TJ Slavia s kapelou Chinaski a čekala ho ještě jedna povinnost - v tamním multikině CineStar osobně uvedl premiéru komedie režiséra Martina Dolenského Chyťte doktora. V ní jičínský rodák a vystudovaný herec hraje nevěrného gynekologa.
Režisér tvrdí, že Malátný má vše, co jeho film potřebuje: je sympatický uličník a věčný kluk, má lékařkou věrohodnost, líbí se holkám, aniž by to byl hezoun z reklamy. Navíc tvůrci nechtěli, aby je provázela tradiční výčitka zdejší filmové kritiky: zase ty staré známé tváře.
"Můžu říci, že před tímto filmem jsem byl, co se týče práce před kamerou, panic. Vystudoval jsem činohru na DAMU, pak jsem hrál v libereckém Divadle F. X. Šaldy, ve Východočeském divadle v Pardubicích, v Praze jsem působil v Divadle Labyrint a loutkovém Minoru, ale ve filmu jsem nehrál vůbec. Snad jen pár štěků jsem si zahrál v televizi. O to víc mě potěšila tato nabídka - nikdy jsem totiž nikam neposílal nabídky, nechodil na konkurzy, prostě jsem se nikam necpal," uvádí zpěvák..
* Bylo rozhodování těžké? Přeci jen dáváte všanc kredit zavedeného muzikanta...
Rozhodování o tom, zda roli přijmu, mi trvalo přesně tak dlouho jako přečtení scénáře, takže ani ne moc dlouho. Protože se mi ten text líbil - to vždy nejlépe poznám podle toho, že když se blíží konec, tak je mi to líto a dočtení oddaluji pod různými záminkami. Už jsou to čtyři roky, co jsem četl poprvé text scénáře, a už tehdy jsem se rozhodl, že do toho půjdu, i kdyby to bylo zadarmo a i kdyby se na realizaci čekalo. Což se nakonec také čekalo.
* Od počátku hrajete gynekologa. Musel jste projít speciální průpravou?
Ne, v první verzi scénáře jsem nebyl gynekolog, byl jsem obvodní lékař a přišlo mi to tak i lepší, nakonec to ale režisér Martin Dolenský pod vlivem různých okolností přepsal, ale žádnou speciální přípravu jsem před natáčením neabsolvoval, protože to nebylo potřeba.
* Váš nevěrný hrdina má tři pokusy, aby zachránil a vyřešil své vztahy. Kterou z těchto scénářem předepsaných variant byste zvolil vy sám?
To je těžké... Asi bych volil tu třetí variantu, kdy je se všemi třemi ženskými ve společné rodině, ta mě láká...
* Muzikantská a herecká profese má asi dost společného. Mohl jste něco z muzikantské průpravy využít při natáčení?
Samozřejmě. Pracujete se slovem, s hlasem, jste na pódiu nebo na jevišti a hovoříte k lidem. V muzice je to jednodušší, protože tam k lidem mluvím sám za sebe - svými slovy, které jsem si sám složil. Ta písnička má většinou tři minuty, takže je to jaksi zkomprimované, na to sdělení máte omezený čas, což mi třeba oproti divadlu nebo nedejbože filmu přijde lepší, tam jste závislí na spoustě lidí a celej ten proces je zdlouhavej - v muzice je to fofr.
* Podílel jste se také na muzice k filmu?
Ve filmu Chyťte doktora zazní čtyři písničky z našeho nového alba Chinaski 07 a pak je tam scénická hudba, kterou jsem napsal s pianistou Karlem Heřmanem, to jsou jen melodické motivy bez zpěvu, je to tam zhruba půl na půl - písničky Chinaski a komponovaná muzika. Pod tou jsme s Karlem podepsání pod jménem, které užíváme při společných projektech - Herman und Neumann.
* Jak se vám spolupracovalo s ostatními herci?
Dobře, ale musím říci, že co mě nejvíc těší na muzice a na tom ježdění po koncertech, je setkávání s lidmi. A to mne bavilo i na filmování. Prostě strávit pracovní čas s paní Janžurovou, s Vláďou Javorským, potkat se s panem Landovským anebo spolupráce s Táňou Vilhelmovou, to bylo na natáčení to nejlepší a to jsem si užíval. Setkání s lidmi je pro mě ten zásadní a hlavní přínos.
Regionální mutace| Mladá fronta DNES - východní Čechy (hradec králové)

♥Slávika obhájili Desmod, Smatanová i Cmorik♥

2. prosince 2007 v 12:36 | Angellska |  Zuzana Smatanová
Zlatého Slávika v kategórii Skupina roka si z bratislavskej Sibamac Areny odniesla kapela Desmod, ktorá získala ako najhranejší interpret aj ocenenie Rádioslávik. Druhí skončili členovia skupiny Elán a bronz pripadol prešovskej Pehe. Ocenenie spevák roka znova získal Peter Cmorik, ktorý si môže na svoje konto pripísať aj ďalšiu cenu za hit roka. Minulý rok bodoval so skladbou Dážď, tentoraz to bol singel Nemusíš sa báť. V ženskej kategórii sa do prvej trojky prvýkrát prebojovala Zdenka Predná, ktorá skončila na treťom mieste, striebro získala Katka Knechtová a zlato sa opäť ušlo Zuzane Smatanovej :)
Kdo neviděl může se podívat ♥Zde♥